Wysłane przez muzeum w czw., 09/01/2022 - 13:19

Jubileuszową, trzydziestą odsłoną Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena będą rządzić światy równoległe. Rozbiegania i zatrzymania, moda i staroświeckość, a przy tym melancholia i wizje energetyczne. Momentami, odmienne ujęcia klasyki, dostarczą podczas tegorocznego Festiwalu wiele satysfakcji. Taka rocznica to idealny pretekst, by uświadomić sobie, że to, co najbardziej imponuje nam w muzyce, to jej niejednoznaczność.

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w 30. Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, który odbywać się będzie od 15 września do 2 października 2022 roku*.

Program tegorocznej edycji festiwalu rozpocznie dzieło samego patrona – kwartet smyczkowy Serioso w aranżacji na oktet. Taki start, na wskroś gęsty i technicznie eksperymentalny symbolicznie odnosi się do wydarzeń z 1806 roku, gdy na zamku w Głogówku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu Franzowi von Oppersdorff, dedykował IV Symfonię B-dur Op. 60. Ponad dwieście lat później, ten głośny epizod nabiera pogłębionego charakteru, ale jednak pozostaje w swym wymiarze bardzo intymny. Poza tym, dzięki najlepszym gościom tego jubileuszu: Baltic Neopolis Virtuosi, Tomaszowi Tomaszewskiemu, Adamowi Tomaszewskiemu, Hyukowi Lee, Wajnberg Trio, Orkiestrze Filharmonii Opolskiej oraz Metropolis Piano Quartet, słuchacze będą mogli poznać muzyczne koncepcje – wyrazowo odmienne od tych uznanych za kanoniczne. Tegoroczne święto muzyki to także okazja do zaprezentowania lokalnych debiutów, podczas których usłyszymy Juliannę Trinczek i Rafała Porembę.

30. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena udowadnia,

że klasyka nie popadła w rutynę.

 

*wszystkie wstępy na koncerty są bezpłatne.