• 17.09.2022, godz. 19:00.
Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Głogówku
BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI
Emanuel Salvador (Portugalia) - skrzypce
Adam Klocek- wiolonczela
Alicja Miruk- Mirska- skrzypce
Maria Sosnowska- skrzypce
Wojciech Rot- skrzypce
Emilia Goch Salvador- altówka
Alicja Guściora- altówka
Monika Krasicka- Gajownik – wiolonczela
W programie:
Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy „Serioso” w opr. na oktet smyczkowy
- Allegro con brio
- Allegretto ma non troppo
- Allegro assai vivace ma serioso – Trio
- Larghetto espressivo – Allegretto agitato
Felix Mendelssohn-Bartholdy - „Oktet smyczkowy” Es-dur op. 20
- Allegro moderato, ma con fuoco
- Andante
- Scherzo: Allegro leggierissimo
- Presto
Baltic Neopolis Orchestra
Poza dwunastoletnim dorobkiem artystycznym, na który składa się m.in. 800 koncertów w Szczecinie, województwie zachodniopomorskim, Polsce i za granicą, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności w 2014 roku, statuetka Fryderyka 2015 w kategorii Album Roku Muzyka kameralna, nominacja do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2016 i 2017, 2020 roku, Baltic Neopolis Orchestra może poszczycić się licznymi dokonaniami w latach ubiegłych, a także w 2019 i 2020. Zaliczyć należy do nich stworzenie dwóch edycji festiwalu muzyki klasycznej Szczecin Classic połączonego z elitarnym i wyjątkowym kursem dla młodych artystów Szczecin Classic Academy, realizacje projektu Na Okrągło Orkiestra, podczas którego znakomici artyści z Polski i ze świata koncertują w mniejszych ośrodkach kulturalnych naszego kraju, a także kontynuację prestiżowego cyklu koncertowego Wielcy Koncertmistrzowie, w którym udział biorą znakomici soliści i kameraliści polscy i europejscy. Orkiestra aktywnie i z dużymi sukcesami promuje polską kulturę za granicą, tworząc i uczestnicząc w licznych międzynarodowych projektach. Dyrektorem artystycznym BNO jest Vasko Vassilev, koncertmistrz Royal Opera House w Londynie.
W Polsce BNO debiutowało na deskach Filharmonii Narodowej w styczniu 2018 roku, a koncert zakończył się owacjami na stojąco i trzem bisami, zespół występował również w wielu innych polskich miastach, m.in w Poznaniu, Gdańsku, Zakopanem, Kielcach, Rzeszowie, Białymstoku, Kaliszu, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Płocku, Elblągu, Częstochowie, Zamościu, Rzeszowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Łomży, Zamościu, Augustowie, Puławach, Toruniu, Włocławku, Sandomierz, Zakopane, Leżajsku i Zielonej Górze.
Tożsamość artystyczną BNO kształtował szereg osobowości muzycznych, z których największy wpływ na zespół wywarł światowej sławy skrzypek i koncertmistrz Vasko Vassilev – dyrektor artystyczny zespołu od 2015 roku. Zespół zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki występując w salach koncertowych w Europie i Azji, m.in w Niemczech, Francji, Czechach, Estonii, Chorwacji, Grecji, Norwegii, Malezji, Japonii, Singapurze, Laosie, Kambodży, na Filipinach. Orkiestrą Baltic Neopolis na co dzień kieruje altowiolistka Emilia Goch Salvador. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi polscy instrumentaliści, uczestniczący ogólnopolskich i międzynarodowych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych. Doceniana w Polsce, Europie i na świecie BNO wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Regularnie współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, m.in.: Tomaszem Tomaszewskim, koncertmistrzem Deutsche Oper w Berlinie; Maratem Bisengalievem, skrzypkiem i dyrektorem artystycznym orkiestry symfonicznej w Indiach; Marią Machowską, koncertmistrzem Filharmonii Narodowej; Danielem Rowlandem, liderem Brodsky String Quartet; Marcelo Nisinmanem, bandoneonistą okrzykniętym następcą Astora Piazzoli; Carmine Lauri, koncertmistrzem London Symphony Orchestra; Adamem Bałdychem, najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym młodego pokolenia czy kompozytorami, Mikołajem Góreckim, Hanną Kulenty oraz Pawłem Łukaszewskim, laureatem 7 Fryderyków. Na dorobek artystyczny Orkiestry składa się osiem płyt: Ego Sapientia Marka Jasińskiego zrealizowana wespół z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego (2013), kompozycje Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego nagrane z Tomaszem Tomaszewskim (2013), Kompozycje Szczecińskie z utworami Piotra Klimka, Michała Dobrzyńskiego, Zbigniewa Bagińskiego oraz Janusza Stalmierskiego (2013), Tribute to Carl Loewe z Urszulą Kryger, Adamem Kruszewskim i Pawłem Kotlą (2014), Sonatina für Alina nagrana z saksofonistką Aliną Mleczko (2014), Il Tramonto z sopranistką Joanną Tylkowską- Drożdż (2015), Musica Sacra 5 Pawła Łukaszewskiego z udziałem BNO (2014), płytę, która dostała nagrodę muzyczną Fryderyk oraz 4 am Tango z udziałem Marcelo Nisinmana (2019). Orkiestra – dzięki pasji i zaangażowaniu – tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów. Baltic Neopolis Orchestra stara się być zawsze blisko publiczności, w kontakcie z nią używać oryginalnych środków ekspresji, a repertuar dobierać z precyzją równą największym światowym muzycznym wydarzeniom.