Wysłane przez muzeum w śr., 09/07/2022 - 14:32

• 25.09.2022, godz. 19:00

Sala widowiskowa Centrum Kultury w Głogówku

 

METROPOLIS PIANO QUARTET

Joanna Galon-Frant - fortepian,

Szymon Krzeszowiec - skrzypce,

Dawid Jadamus - altówka,

Łukasz Frant - wiolonczela

 

W programie:   

- Ludwig van Beethoven - Kwartet fortepianowy C-dur, WoO 36, nr 3

  • Allegro vivace
  • Adagio con espressione
  • Rondo: Allegro

- Aleksander Tansman – “Suite-Divertissement” na kwartet fortepianowy

- Johannes Brahms - Kwartet fortepianowy g-moll nr 1 op. 25

- Allegro

- Intermezzo. Allegro, ma non troppo – Trio. Animacja

- Andante con moto

- Rondo alla zingares. Presto


Metropolis Piano Quartet

 

Kwartet tworzą: Joanna Galon – Frant, Sulamita Ślubowska, Łukasz Frant i Dawid Jadamus. Czwórka przyjaciół na co dzień związana z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz katowicką Akademią Muzyczną. Połączyło ich zamiłowanie do muzyki kameralnej i potrzeba podejmowania nowych, artystycznych wyzwań.

Doświadczenie artystyczne zdobywali w renomowanych ośrodkach kulturalnych w kraju i poza jego granicami, a swoje umiejętności doskonalili podczas kursów mistrzowskich światowej klasy profesorów, takich jak Zakhar Bron, Pinchas Zukerman, Gidon Kremer, Kevin Kenner, Claudio

Bohorquez, Rudolf Buchbinder, czy Peter Wispelwey. Są stypendystami Ministra Kultury i Sztuki, Stiftung für die Musik in Zurich, Yamaha Foundation i innych. Jako laureaci prestiżowych konkursów występowali na krajowych i zagranicznych festiwalach: Unerhörte Music w Berlinie, Intersonanzen Festival w Poczdamie, Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Emanacje, Krzyżowa Music czy Warszawska Jesień.

Każdy z muzyków ma w swoim dorobku artystycznym nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych: Międzynarodowym Konkursie Kameralnym L. van Beethovena w Hradec, Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini”, Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Premio Vittorio Gui” we Florencji, Międzynarodowym Konkursie Kameralnym "Premio Trio di Trieste".

W koncercie Metropolis Piano Quartet uświetniającym 30. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena Sulamitę Ślubowską zastąpi Szymon Krzeszowiec.

 

Joanna Galon – Frant fortepian

 

Pianistka, kameralistka. Adiunkt w katedrze kameralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach.

Laureatka I nagrody na 43' Międzynarodowym Konkursie Kameralnym L. van Beethovena w Hradec w Czechach. Finalistka 29' Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Premio Vittorio Gui” we Florencji oraz laureatka Nagrody Specjalnej dla najlepszego zespołu z Europy Centralnej na 10’ Międzynarodowym Konkursie Kameralnym „Premio Trio di Trieste” we Włoszech. Regularnie koncertuje jako pianistka i kameralistka w kraju i za granicą. Występowała jako solistka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej oraz Orkiestrą Kameralną AUKSO.

Brała udział w licznych festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Sacrum - Profanum, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Unerhörte Music w Berlinie i Intersonanzen Festival w Poczdamie.

 

Łukasz Frant wiolonczela

Wiolonczelista, kameralista. Od 2004 roku koncertmistrz wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Scuola Internazionale Di Musica da Camera del Trio di Trieste we Włoszech.

Uczestnik wielu kursów mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak Peter Wispelwey, Tsuyoshi Tsu - Tsumi, Heidi Litschauer, Enrico Bronzi, Dario do Rosa. Laureat konkursów wiolonczelowych: I nagroda na Konkursie na wiolonczelę solo im. J. Drohomireckiego w Katowicach,

II nagroda na Konkursie im. D. Danczowskiego w Poznaniu oraz stypendium Konkursu „Yamaha Music Foundation of Europe” w Łodzi.

Jako solista koncertował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną AUKSO, Filharmonią Śląską, Filharmonią Świętokrzyską.

Jest czterokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Katowic, Fundacji Hugo Kołłątaja, Yamaha Foundation, Lions Club oraz programu Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska.

 

Dawid Jadamus altówka

Altowiolista, kameralista. Od 2017 roku związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wybitnych muzyków, takich jak Claudio Bohorquez, Jose Gallardo, Apollon Musagete Quartet czy Scharoun Ensemble Berlin. Jako muzyk orkiestrowy występował w najważniejszych salach koncertowych Europy: Sali Koncertowej Musikverein w Wiedniu, Sali Koncertowej Elbphilharmonie w Hamburgu. W swoim kameralnym dorobku ma występ w legendarnej Filharmonii Berlińskiej w ramach serii koncertów Lunchkonzerte in der Berliner Philharmonie.

Do jego najważniejszych osiągnięć należą: I nagroda w kategorii duetów oraz I nagroda w kategorii kwartetów na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków im. Antonio Salieriego w Legnago (Włochy) czy wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach.

 

Szymon Krzeszowiec skrzypce

Ceniony skrzypek – solista i kameralista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam u Hermana Krebbersa. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Poznaniu (Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (Międzynarodowy Konkurs im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo) i Brescii (Włochy) oraz zdobywcą pierwszych nagród w konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (z Triem smyczkowym Aristos).

Występował jako solista z czołowymi polskimi orkiestrami, takimi jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, oraz z większością orkiestr filharmonicznych w kraju.

Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Zespół otrzymał wiele znaczących nagród i wyróżnień, w tym siedem Fryderyków, Gramophone Classical Music Award za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (2017) oraz nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej (2019).

Artysta współpracuje na stałe z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym nagrał komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla Sony Classical Poland. Jest także członkiem Wajnberg Trio. W swoim dorobku ma ponad 40 płyt z muzyką solową i kameralną dla takich wytwórni, jak EMI Music Poland, Chandos, BIS, CD Accord, Naxos, ECM, DUX, Dacapo i Radio Katowice.

Szymon Krzeszowiec zajmuje się również działalnością pedagogiczną – kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych oraz prowadzi klasę skrzypiec na swojej macierzystej uczelni. Sprawuje artystyczną pieczę nad Zakopiańską Akademią Sztuki oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach. Często zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.