Apele pamięci, defilady, uroczyste przemarsze i składnie wieńców w miejscach o symbolicznej wymowie – to typowy scenariusz obchodów świąt narodowych, a zwłaszcza Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku  głogóweckim obchodom rocznicy wydarzeń z 11. listopada, po raz pierwszy, towarzyszył element zupełnie nowy – Koncert Pieśni Polskich. Taka forma świętowania zainicjowana została przez burmistrza miasta Andrzeja Kałamarza i docelowo ma być powtarzana rokrocznie. Na tle obchodów ogólnopolskich, organizacja koncertów podczas  świąt narodowych cieszy się dużą popularnością. Dla przykładu, Muzeum Powstania Warszawskiego już od sześciu lat organizuje Koncert Niepodległości, którego celem jest popularyzacja polskich pieśni patriotycznych, piosenek wojskowych oraz hymnów, które prezentowane są we współczesnych aranżacjach. – W ciągu kilku lat pracy nad Koncertem Niepodległości,  wypracowaliśmy jego własny styl muzyczny, nazywany muzyką hybrydową. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów i pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, jazzu, bluesa, poezji śpiewanej, a także nagrania archiwalne oraz odgłosy natury – mówią organizatorzy koncertu w Warszawie. Takiego typu inicjatywy są zawsze chętnie wspierane przez władze państwowe i z entuzjazmem przyjmowane przez społeczności, bo upamiętnianie konkretnych wydarzeń historycznych bez problemu może odbywać się również w kontekście kultury wyższej. Na gruncie głogóweckim wykorzystano w tym roku dorobek twórczy Ignacego Jana Paderewskiego – kompozytora, który chętnie komponował swoje utwory do tekstów między innymi Adama Mickiewicza, czy Adama Asnyka. Cały program recitalu w wykonaniu Barbary Rogali (sopran) i Dobrochny Jachowicz – Zakrzewskiej (fortepian) obejmował także twórczość Władysława Żeleńskiego oraz Stanisława Moniuszki. Koncert Pieśni Polskich odbył się w Muzeum Regionalnym w Głogówku, gdzie słuchacze mieli również okazję skosztować rogali świętomarcińskich – tradycyjnego wypieku z nadzieniem z białego maku, przygotowywanego  specjalnie na okoliczność 11. listopada.

[symple_accordion title="Zobacz galerię zdjęć z Koncertu Pieśni Polskich"]
[symple_accordion_section]

Koncert Pieśni Polskich w wykonaniu Barbary Rogali (sopran) i Dobrochny Jachowicz - Zakrzewskiej (fortepian), fot. Maciek Pagacz Koncert Pieśni Polskich w wykonaniu Barbary Rogali (sopran) i Dobrochny Jachowicz - Zakrzewskiej (fortepian), fot. Maciek Pagacz

[/symple_accordion_section]