Już w najbliższy wtorek, 21. sierpnia o godzinie 19.00, na tarasach Hotelu Salve wystąpi sześciu najwyższej klasy wirtuozów, którzy wspólnie stworzyli projekt Baltic Neopolis Virtuosi. W składzie zespołu znajdziemy nazwiska z międzynarodowych scen muzycznych: Marcelo Nisinman (Argentyna) - bandoneon, Tomasz Tomaszewski (Polska/Niemcy) - skrzypce, Emanuel Salvador (Portugalia) - skrzypce, Emilia Goch Salvador (Polska) - altówka, Vitek Petrasek (Czechy) - wiolonczela, Paweł Jabłczyński (Polska) - kontrabas.

Marcelo Nisinman - urodzony w Buenos Aires w 1970 roku bandeonista, kompozytor i aranżer. Jako solista występował na różnych kontynentach. Jako kompozytor czerpie inspiracje z własnych, argentyńskich korzeni. Spektrum komponowanej przezeń utworów jest bardzo szerokie, tworzył np. dla orkiestry symfonicznej czy kwartetu smyczkowego. W 2004 roku skomponował swą pierwszą operę. W 2009 roku wraz z klarnecistą Chen’em Halevi stworzył własny kwartet (w którego skład wchodzi także fortepian i kontrabas) o nazwie Tango Factory, wykonujący między innymi utwory samego Nisinmana, Astora Piazzolli i Kurta Weilla. Podczas Kuhmo Festival 2016 w Finlandii Alberto Mesirca wykonał premierowo kompozycję Nisinmana pt. „ Alberto's Tango". W marcu 2017 w Teatrze Solis artysta wykonał 6 dzieł napisanych na bandoneon i orkiestrę symfoniczną wraz z Symphonic Wind Band of Montevideo w Urugwaju.

Tomasz Tomaszewski - pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, profesor Universität der Künste Berlin. Po studiach w Akademii Muzycznej w Warszawie uzupełniał naukę w Leningradzie i we Freiburgu. Jako członek Kwartetu Polskiego był laureatem konkursów w Belgradzie i Monachium. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną jako solista, kameralista i dyrygent, występując z koncertami na całym świecie. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym orkiestry Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin. Ma na swym koncie wiele nagrań dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Niemczech i Japonii. Jako ceniony pedagog jest zapraszany do jury konkursów muzycznych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Japonii i Korei. Jest założycielem i Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera w Opolu oraz Festiwalu Śląskie Lato Muzyczne. Od 2006 r. jest prezydentem Internationale Betthoven Gesellschaft, a od 2013 r. prezydentem powstałego z jego inicjatywy Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie.

Emanuel Salvador - urodził się w 1981 roku. Jako solista i kameralista występował na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie. Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Był założycielem i członkiem trio fortepianowego Vianna da Motta, a w 2003 roku założył duet skrzypce - harfa z Ieuanem Jonesem, z którym regularnie koncertuje w Anglii. Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Obecnie jest głównie solistą oraz gościnnym koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra. Gra na tonalnej kopii instrumentu Guarnerius del Gesu.

Emilia Goch Salvador - w 2005 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu z filią w Szczecinie w klasie altówki prof. Dominika Rutkowskiego oraz kierunek Edukacji Artystycznej w zakresie sztuki muzycznej i dyrygentury chóralnej w klasie profesora Jana Szyrockiego. Podczas studiów na stałe współpracowała z licznymi orkiestrami i zespołami, m.in.: RIAS Radio Jugendorchester (Berlin), Camerata Nova (Szczecin), Orkiestrą Kameralną Academia (Szczecin), kwartetem smyczkowym Artu’S Kwartet (Poznań), kwartetem smyczkowym Sedina (Szczecin) oraz Preusisches Kammerorchester (Prenzlau w Niemczech). Jako solistka i kameralistka współpracowała z takimi artystami, jak: Vasko Vassilev, Tomasz Tomaszewski, Sandor Javorkai, Bartosz Bryła, Kevin Kenner, Roman Jabłoński, Anna Maria Staśkiewicz. W 2013 roku zaproszona została na tournee po Korei Południowej przez berlińską orkiestrę kameralną Deutsche Oper Solisten, gdzie prowadziła grupę altówek. W listopadzie 2014 roku wystąpiła wraz grupą solistów Covent Garden Soloists w salach koncertowych w Singapurze, Filipinach, Tajlandii, Malezji i Wietnamie. W 2015 roku była członkiem międzynarodowego kwartetu Visegrad 4, z którym koncertowała m.in. w Rzymie, Brukseli, Brnie, Wiedniu i Sofii. Jako jedna z pięciu artystów w międzynarodowym zespole muzycznym brała udział w projektach Sutra oraz Orbo Novo, promując wydarzenia na terenie całego świata. Nagrała również płytę CD ze ścieżką dźwiękową spektaklu Sutra. Dokonała licznych nagrań płytowych, m.in. z Jolantą Szczepaniak Baba gada, z orkiestrą smyczkową Academia, z międzynarodowym kwintetem fortepianowym Kinematic, z orkiestrą smyczkową Baltic Neopolis Orchestra oraz z kwartetem Baltic Neopolis Quartet – płyty: Kompozycje Szczecińskie 2013, Il Tramonto 2015. W roku 2016 wraz orkiestrą wzięła udział w prestiżowej trasie koncertowej Toyota Classics Tour w Azji Południowo-Wschodniej, w 2017 odbyła wraz z Baltic Neopolis Quartet trasę po Chinach i Japonii. W 2018 roku gościnnie występuje w składzie orkiestry Covent Garden Opera House w Londynie.

Vitek Petrasek - studiował w konserwatorium w Pradze w klasie prof. F. Pišinger. W 2005 roku ukończył studia w Musikhochschule Luzern (prof. M. Jerie) i otrzymał prestiżową ocenę Edwin Fischer Preis. Jest dwukrotnym zwycięzcą konkursu wiolonczelowego w austriackim Liezen (1994, 1996). W 1995 roku zagrał recital w cyklu Filharmonii Czeskiej i jako solista współpracuje z Luzerner Sinfonie Orchester, Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Nadawcy, Filharmonią Zlín i Państwową Filharmonią Koszyc. Prawie 20 lat jest członkiem znanego Epoque Quartet Prague.

Paweł Jabłczyński - ukończył studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Tadeusza Górnego w 2006 roku. W tym samym czasie rozpoczął pracę jako asystent w klasie kontrabasu prof. Tadeusza Górnego, oraz jako solista w grupie kontrabasów w Filharmonii Wrocławskiej. Jest laureatem konkursów muzycznych takich jak Międzynarodowy Konkurs Kontrabasowy Wratislavia (wyróżnienie), Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. A. B. Ciechańskiego w  Poznaniu (II nagroda), Ogólnopolski Akademicki Konkurs Kontrabasowym w Łodzi (I nagroda) oraz Akademickiego Konkursu Małych Form (II nagroda). Współpracował z Orkiestrą Kameralną Leopoldiunum, pracującą pod kierunkiem Ernsta Kovacica, koncertując na scenach muzycznych praktycznie całej Europy. Od 2008 roku jest wykładowcą w klasie kontrabasu  podczas Letnich Warsztatów Muzycznych w Dusznikach Zdroju, a także od roku 2012 wykładowcą w ramach kursów muzycznych "Letnia Akademia Muzyczna" odbywających się we Wrocławiu. Prowadził również kursy mistrzowskie w ośrodkach muzycznych takich jak Poznań, Warszawa i Gdańsk. Od czerwca 2014 roku jest absolwentem Hochschule der Kunste Bern na kierunku Master of Arts Specialised in Music Performance, gdzie ukończył studia na kierunku Master of Arts Specialised in Music Performance. Studiował kontrabas w klasie Rinata Ibragimova, Ruslana Lutsyka oraz Davida Sinclaira. Poza stałą współpracą z Wrocławską Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum" współpracował również z takimi zespołami jak: Scottish Chamber Orchestra, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Formacja Orkiestrowa R-20, Orkiestra Akademii Filharmonii Berlińskiej, Orkiestra Kameralna Disonanza. W lipcu 205 roku pomyślnie zdał przesłuchania do Seachsische Staatskapelle Dresden gdzie pracował w sezonie artystycznym 2015/2016 gdzie współpracował z takimi artystami jak Christian Thielemann, Andris Nelsons, Herbert Blomstedt, Leonidas Kavakos, Nikolaj Znaider.

Program koncertu:

M. Nisinman Hombre - Tango
A. Piazzolla/ M. Nisinman - Oblivion
Mendizabal/ M. Nisinman - El entrerriano
C. Gardel/ M. Nisinman - Cuando tu no estas

A. Piazzolla/ M. Nisinman - Adios Nonino
A. Piazzolla/ M. Nisinman - Jeanne & Paul
M. Nisinman - El Aeroplano
M. Nisinman - Argentinos en Europa

Wstęp na koncert jest wolny!