hubert_globisch

Hubert Globisch

Urodzony 13. marca 1914 roku w Poczdamie jako syn księgarza i późniejszego urzędnika skarbowego Hugona Globischa (1883-1968) i gospodyni domowej Antonie zd. Heinisch (1882-1938).

Po powołaniu ojca do wojska Hubert przebywał do 1919 roku z matką w Prudniku, gdzie mieszkali jego dziadkowie z obu stron. Mieszkali w domu rodzinnym matki na dzisiejszej ulicy Młyńskiej 14, dziadek Johann Heinisch był szewcem, śpiewał w chórze i był świetnym gawędziarzem. Z żoną Johanną troszczył się o wnuka i córkę.

Po powrocie do Poczdamu, w szkole, Hubert rysował i malował.   W marcu 1933 roku wyraził na świadectwie maturalnym chęć zostania „artystą malarzem“. Jednakże po maturze podjął naukę w zawodzie handlowca w Banku Niemieckim, gdzie do roku 1939 pracował jako zastępca głównego księgowego. Ożenił się w roku 1938 z Anneliese Heller (1916-1980), w podróż poślubną państwo młodzi wybrali się do Prudnika, a następnie zamieszkali na stałe w Poczdamie. Hubert pracował w Spółce Telewizyjnej Poczty Rzeszy w dziale planowania. Tę samą funkcję sprawował w Paryżu podczas służby wojskowej (1942-1944). Po zwolnieniu z wojska pracował w miejscowości Kleinmachnow pod Poczdamem w zakładzie badawczym Poczty Rzeszy.

Od maja 1945 roku pracował w urzędzie miejskim jako artysta malarz i poświęcił sie działalności artystycznej. W latach 60-tych nastąpiły jego pierwsze wystawy indywidualne i początek długoletniej przyjaźni z polską malarką i graficzką Marią Hiszpańską-Neumannową (1907-1980), a pod koniec dekady z poczdamską pedagog sztuki i artystką Suse Ahlgrimm (1920-2012), z którą ożenił się w roku 1983 (po śmierci pierwszej żony).     W latach 70-tych odwiedzał regularnie Opolszczyznę. Stworzył cykl obrazów poświęcony powodzi z roku 1997.

Zmarł w Poczdamie 3. marca 2004 roku, jego grób znajduje się na cmentarzu Friedhof Goethestraße w Babelsbergu.

Od roku 2005 Poczdamskie Stowarzyszenie Artystów (Potsdamer Kunstverein e.V.) przechowuje, ukazuje i aranżuje artystyczną spuściznę malarza.

[symple_button url="http://www.potsdamer-kunstverein.de/globisch/bio_p.htm" color="black" button_target="_blank"]WIĘCEJ[/symple_button]

Publicznie dostępne zbiory w:

Museum im Frey-Haus, Brandenburg

Museum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie

Museum Hoyerswerda

Potsdam Museum

Humboldt-Gymnasium, Potsdam

Museum Senftenberg

Staatliche Museen Berlin, Kupferstichkabinett

Staatliches Museum Schwerin

Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg, Potsdam