Reprezentująca Muzeum Regionalne w Głogówku Kinga Markowska otrzymała wyróżnienie podczas uroczystej Gali wręczania Nagród Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w roku 2017, które odbyło się 3. grudnia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Kinga Markowska jest muzealnikiem, animatorem, kuratorem i edukatorem. Od podstaw tworzy koncepcje swoich projektów i bardzo przemyślany sposób oddaje je w ręce odbiorców. Wykazuje ogromny potencjał badawczy i twórczy. Jest autorką autorskich scenariuszy lekcji muzealnych, w których biorą udział dzieci i młodzież z całego regionu. Współpracuje z Uniwersytetem Opolskim, oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Kinga Markowska publikowała  w Magazynie Kulturalno – Społecznym Prowincja oraz w Czasopiśmie Uniwersytetu Opolskiego  „INDEKS”. Jest autorką publikacji „Śladami Artisto w Muzeum” - przewodnika dla dzieci po zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Opolu. W 2014 roku była Finalistką III Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.

W swoich przedsięwzięciach edukacyjnych i wystawienniczych podejmuje temat roli sztuki i kultury we współczesnym świecie. Jest autorką trzech dużych projektów ogólnopolskich, które zrealizowane zostały w głogóweckim muzeum:

1. „Zadomowieni” –  Anna Niwa / malarstwo / grafika,

2. „Prowincja Dużego Formatu” – projekt prezentujący prace finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii przy porozumieniu z komercyjnym partnerem Ergo Hestia,

3. „Muzeum Prowincji, czyli najbardziej konsumpcyjna wystawa na świecie” – projekt poświęcony problemowi konsumpcjonizmu i szukający miejsc stycznych między kulturą a konsumpcjonizmem.