Jeszcze nie tak dawno, bo w latach pięćdziesiatych publiczne wykonywanie jazzu było w Polsce zabronione. W tym czasie, w jazzowym podziemiu Poznania pojawiał się mężyzczyzna o pseudonimie Komeda. Był to student medycyny, który naprawdę nazywał się Krzysztof Trzciński - pożniejszy pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Z wykształcenia lekarz laryngolog.

Z czasem, Komeda zaczął jeżdzić także na zagraniczne koncerty, a na jego artystycznym koncie przybywało nagród. W maju 1956 roku w finale wielkiego konkursu orkiestr w Poznaniu zespół Jerzego Grzewińskiego, w którym grał Komeda, otrzymał pierwszą nagrodę. Sześć lat później Komeda został wyróżniony tytułem najwybitniejszego polskiego jazzmana 1962 roku. Poza tym, Krzysztof Komeda podczas trwającej niespełna dziesięć lat aktywności w świecie filmu, skomponował muzykę do przeszło 60 produkcji. Debiutował w 1958 roku, gdy Roman Polański zaprosił go do współpracy przy swojej studenckiej etiudzie pod tytułem „Dwaj ludzie z szafą”. Po sukcesie krótkometrażowej produkcji do Komedy zaczęła ustawiać się kolejka wschodzących gwiazd polskiej kinematografii. Trzciński będzie współpracował między innymi z Januszem Morgensternem, Jerzym Skolimowskim, Józefem Henem czy Andrzejem Kondratiukiem. Ostatecznie stworzy muzykę do 11 produkcji Romana Polańskiego, w tym do takich kultowych tytułów jak „Nóż w wodzie”, „Nieustraszeni pogromcy wampirów” i „Dziecko Rosemary”, za którą otrzymał nominacje do Złotych Globów oraz Grammy. Jako muzyk jazzowy wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu, który już po tragicznej śmierci artysty miał wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy lat 70. XX wieku skupionej wokół wydawnictwa ECM.

W pięćdziesiątą rocznicę śmierci tego fenomenalnego jazzmana zapraszamy państwa na koncert w wykonaniu reprezentantów młodej, polskiej sceny jazzowej. Duet Kasia Pietrzko (fortepian) oraz Tomasz Wendt (saksofon) opiera się na nowoczesnej interpretacji jazzowych korzeni z jednoczesnym poszukiwaniem nowych, nieoczywistych ścieżek muzycznych. W repertuarze usłyszeć możemy kompozycje własne muzyków oraz aranżacje polskich i zagranicznych standardów jazzowych.

Kasia Pietrzko jest polską pianistką, aranżerką i kompozytorką. Laureatka „Mateusza” Trójki Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za debiutancką płytę „Forthright Stories” (wydaną we wrześniu 2017r.) oraz nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Wg miesięcznika Jazz Forum jest drugą Nową Nadzieją. Pianistka była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Debiut Roku. W opinii wybitnych polskich muzyków jazzowych charakteryzuje ją zmysł improwizatorski, wyobraźnia harmoniczna i brzmieniowa kreatywność. W lutym 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko, który zapowiadał dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. Kasia Pietrzko jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. W 2015 roku wraz z zespołem Stanisława Słowińskiego zdobyła Grand Prix 39. Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie.
Debiut pianistki „Forthright Stories” został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko w kraju i za granicą otrzymując najwyższe oceny. Został nagrany z Corcoranem Holtem (USA) na kontrabasie oraz Piotrem Budniakiem na perkusji. Od 2017 roku artystka współtworzy The Tony Williams Tribute, którego liderem jest wybitny perkusista Michał Miśkiewicz. Współpracowała z Adamem Larsonem, Troyem Robertsem, Henrykiem Miśkiewiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Tomaszem Wendtem, Adamem Bałdychem. Koncertowała m.in. na festiwalach w Hiszpanii, Serbii, Rumunii, Słowacji, Czechach, Węgrzech i Chinach.

Tomasz Wendt jest laureatem nagrody Fryderyk 2017.Utalentowany saksofonista i kompozytor, jest absolwentem, a obecnie wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej. Pochodzi z muzycznej rodziny, jego ojciec Adam jest wybitnym saksofonistą jazzowym. Jak większość wyróżniających się artystów swojego pokolenia, ma za sobą etap intensywnego wygrywania konkursów (m.in. I nagroda indywidualna w konkursie festiwalu Jazz nad Odrą 2013, I Nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej 2015 w Katowicach, II nagroda zespołowa na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii w 2016 roku). Oprócz koncertów na czele autorskiego tria i kwartetu stawał na scenie u boku takich znakomitości, jak Dean Brown, Eric Marienthal, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Artur Lesicki, Atom String Quartet. Jest muzykiem kompletnym i wszechstronnym, a do tego - jak oceniają krytycy - materiałem na jednego z liderów polskiej sceny jazzowej . Wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobył prestiżową nagrodę Fryderyk 2017 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za autorski album "Behind the Strings".

Zapraszamy!

Piątek 8.02.2019r., godz. 18:00, Muzeum Regionalne w Głogówku / Baszta, wstęp wolny