Obserwatorium miasta. Miejsca. Ludzie. Zagadnienia, to zupełnie nowa atrakcja turystyczna na mapie gminy Głogówek i jedna z ważniejszych opowieści z terenów dzisiejszej Opolszczyzny.

Koncepcja odpowiada na jedną z  podstawowych potrzeb człowiek, jaką jest obserwacja.  Ludzie od początku swojego istnienia przyglądali się przyrodzie i próbowali rozumieć jej elementy – malując dzikie zwierzęta, rzeźbiąc posągi i naśladując odgłosy wiatru. Architektura stopniowo pomagała zamieniać prymitywne chaty w skomplikowane budowle. Technika potrafiła z czasem okiełznać naturę, a medycyna miała torować drogę do długiego i spokojnego życia. Obserwacjom nie była końca. I pewnie tak długo, jak ludzkie oczy będę spoglądać w niebo, a umysł nigdy nie nasyci się nauką – nasza potrzeba mapowania świata się nie skończy.

Obserwatorium miasta… jest wystawą, która zadaje najbardziej podstawowe pytanie: dlaczego?

Dlaczego układ urbanistyczny Głogówka skupiony jest wokół ratusza?

Jak zmieniał się sposób myślenia o narodowości i jak ważna była religia w budowaniu stosunków politycznych?

Czy kultura wysoka mogła służyć niepiśmiennym chłopom i co, tak naprawdę składa się na strukturę życia społecznego?

Podział wystawy na trzy przestrzenie: Miejsca. Ludzie. Zagadnienia, pozwoli poznać odpowiedzi na te dylematy.

Tytuł projektu nie jest przypadkowy, ponieważ odnosi się do połączenia roli nowoczesnego obserwatorium astronomicznego z funkcją muzeum. W tych dwóch miejscach tradycja łączy się ze współczesnością i idealnie pokazuje, że tylko uważne oglądanie teraźniejszości i śmiałe spoglądanie w przyszłość od zawsze wyznacza mapę rozwoju miasta i jego mieszkańców.

Wystawa Obserwatorium miasta. Miejsca. Ludzie. Zagadnienia. powstała przy współpracy Mijesko - Gminnego Ośrodka Kultury i Muzeum Regionalnego przy finansowym wsparciu gminy Głogówek.

Zwiedzanie:

Od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.  Wejście znajduje się przy ulicy Klasztornej, obok klasztoru franciszkanów w Głogówku.

Poniedziałki nieczynne.

Wstęp: 5 zł, osoby do 16 roku życia wchodzą bezpłatnie. Dla grupy zorganizowanych, która korzysta z usługi przewodnickiej po mieście, koszt zwiedzenia wystawy to 50 zł doliczane do faktury za oprowadzanie. 

Wszystkie informacje na temat wystawy udzielane są także pod numerem telefonu: 77 4373500.