„Zaduszki Jazzowe” odbyły się w Muzeum Regionalnym w Głogówku już po raz ósmy, a publiczność miała okazję, by poznać najnowsze aranżacje z płyty „Zagrajcie swoją muzykę…” w wykonaniu Witold Janiak Trio.

Podczas koncertu muzycy zaprezentowali muzykę stylizowaną i artystyczną –  ale jednak głęboko przenikniętą duchem polskiej wsi, utwory zbudowane na bazie tradycyjnych melodii w sposób bardzo subiektywny, czasem energetyczny, a nawet nostalgiczny. Koncert był opowieścią o naszej kulturze, tradycji i tożsamości. Po prostu „Polish Jazz”.

Z Witoldem Janiakiem (fortepian) zagrali znakomici, młodzi muzycy – Rafał Różalski na kontrabasie i Kamil Miszewski na perkusji, fot. Maciek Pagacz Z Witoldem Janiakiem (fortepian) zagrali znakomici, młodzi muzycy – Rafał Różalski na kontrabasie i Kamil Miszewski na perkusji, fot. Maciek Pagacz

„Zagrajcie swoją muzykę…”  to dziewięć oryginalnych melodii ludowych w nowatorskim opracowaniu Witolda Janiaka. Brzmieniowo jest to kontynuacja i rozwój sprawdzonej formuły jazzowego trio, o którego atrakcyjności przekonała się już publiczność w kraju i za granicą w czasie koncertów promujących płytę „Cinema meets Jazz”. Z Witoldem Janiakiem zagrali znakomici, młodzi muzycy – Rafał Różalski na kontrabasie i Kamil Miszewski na perkusji. W najnowszych nagraniach - ten już rozpoznawalny i lubiany przez publiczność styl, połączył jazzowe środki ekspresji z przystępnością przekazu, a także wzbogacony został o elementy nieodmiennie kojarzące się z polskością jak śpiewność, liryzm oraz żywiołowość, taneczność, a czasem wręcz transowość. Najnowsze kompozycje nie są jednak tylko mechanicznym przełożeniem ludowych motywów na język jazzu.

Nasze podejście do muzyki korzeni można by porównać do podejścia Fryderyka Chopina, który nie próbował cytować dosłownie ludowych motywów ale stworzył nową jakość, silnie nimi inspirowaną – podkreślili muzycy w czasie koncertu.