Już 24 października, w Muzeum Regionalnym w Głogówku można będzie zobaczyć prace wybranych laureatów i finalistów konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”, które do tej pory gościły tylko w największych galeriach w Polsce – między innymi w Pałacu Sztuki w Krakowie, Domu Braci Jabłowskich w Warszawie oraz Ergo Arenie w Sopocie.
„Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany do życia w 2002 roku zgodnie z ideą Piotra Śliwickiego, prezesa Grupy Ergo Hestia, mecenasa sztuki. Rokrocznie jury składające się z artystów, dziennikarzy, profesorów akademickich, wyłania najzdolniejszego studenta ASP, który w nagrodę wyjeżdża na miesięczne stypendium do Nowego Jorku, Hong Kongu lub Walencji. Prestiż samego rośnie z roku na rok, a dowodem tego jest między innymi przyznanie „Artystycznej Podróży Hestii” statuetki w konkursie „Sztuka cenniejsza niż złoto”, organizowanym przez Fundację Commitment to Europe arts & business oraz Narodowy Bank Polski. Dzięki współpracy Muzeum Regionalnego w Głogówku oraz Fundacji Ergo Hestii, na dwa miesiące zagoszczą u nas prace jednych z najlepiej zapowiadających się młodych polskich artystów.
Podczas wernisażu pokazanych zostanie kilkanaście obrazów, rzeźby oraz projekt filmowy nagrodzonych uczestników konkursu Ergo Hestii.
Wystawa w Muzeum Regionalnym w Głogówku opiera się o myśl przewodnią publikacji "Naznaczeni popkulturą. Media elektroniczne i przemiany prowincji" Wystawa podzielona będzie na trzy zasadnicze części pod jednym tytułem "PROWINCJA duż[EGO] FORMATU":

1. Prowincja,
2. Ego,
3. Forma.

Taki podział wpisuje się równocześnie w najważniejsze zagadnienie poruszane w książce "Naznaczeni popkulturą..." czyli istnienie kultury masowej, która "staje się częścią lokalnego świata, rozszerzając zakres wspólnych doświadczeń oraz stymulując wspólne interpretacje i oceny".
Wystawa poprzez prezentowane prace będzie próbą odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest określenie/ zdefiniowanie pojęcia, jakim jest EGO PROWINCJI. Nawiązując również do problemów poruszanych w książce, zamiarem kuratora jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie – czy czynniki o charakterze instytucjonalnym (tu regionalne muzea, galerie, media, wydawnictwa ) "mają zasadniczy wpływ na postawy i tożsamość mieszkańców danego obszaru"?

Partnerami projektu są również:

Otwarcie wystawy:
24.10.2014, g. 18.00
Muzeum Regionalne w Głogówku
Wstęp bezpłatny

PROWINCJA duż[EGO] FORMATU