- Grę na instrumencie zaczynamy w wieku czterech lub pięciu lat. Uczymy się wszyscy. Ja po Chopina sięgnęłam w wieku 12 lat. Uwielbiam tego kompozytora i do tego bardzo dobrze czuję się w waszym kraju – opowiadała po swoim recitalu Reina Wada – japońska pianistka, której publiczność miała okazję posłuchać w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury 5. Sierpnia 2019.
Reina Wada prosto z Tokio znalazła się w naszym mieście dzięki współpracy Muzeum Regionalnego z  twórcami programu edukacyjnego Krakow Piano Summer, który przyciąga do Polski młodych pianistów z USA, Europy i  Azji. Przyjazd do naszego kraju ma dla nich stanowić niezapomniane doświadczenie obcowania z muzyką polską i tradycjami, które przesiąknięte są duchem ponadczasowej twórczości. Taki jest Kraków w połączeniu z Ignacym Janem Paderewskim, Zakopane z Karolem Szymanowskim i Głogówek z Ludwigiem van Beethovenem. Do tych miast, od dwóch lat przyjeżdżają studenci z całego świata, aby móc kształcić się, dawać koncerty oraz korzystać z okazji poznania miejsc, w których tworzyła się historia muzyki klasycznej. Dzięki temu, że to właśnie w głogóweckim zamku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go hrabiemu Franciszkowi von Oppersdorff, dedykował IV Symfonię B-dur Op. 60, możemy dziś nadal wchodzić w realne kontakty z muzyką i muzykami z całego świata.

Fot. Jan Kruk