Stowarzyszenie Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Jerzego Hellera od dziesięciu lat jest organizatorem Śląskiego Lata Muzycznego – na który składają się koncerty odbywające się w różnych miastach województwa opolskiego. Głogówek – na mapie tych muzycznych wydarzeń, zajmuje już swoje stałe miejsce, a koncerty organizowane w naszym mieście noszą nazwę „Heuriger”, co stanowi nawiązanie do święta wina i muzyki co roku hucznie obchodzonego w Austrii i w Niemczech. Dlatego czerpiąc z romantycznych wątków, program koncertów został w pełni poświęcony Franzowi Schubertowi – istna Schubertiada!
Schubertiada – to szczególna forma spotkań, które zapoczątkował Franz Schubert w domach arystokracji wiedeńskiej. Podczas tegorocznego koncertu Śląskiego Lata Muzycznego w Głogówku - Schubertiada - zaakcentowana została jako nawiązanie do tradycji dawnych ziem habsburskich. Rola Franza Schuberta w kształtowaniu się muzyki romantycznej wiąże się z ekspresją i wrażliwością kompozytora: „Wydaje nam się, że możemy dotrzeć do siebie, ale możemy się tylko do siebie zbliżyć i przejść obok. Co za męka dla tego, kto to zrozumie”. To co myślał i czuł Franz Schubert próbowali oddać podczas czwartkowego wieczoru Andrzej Mokry (gitara), Piotr Prysiażnik (skrzypce), Michał Micker (altówka) i Marcin Misiak (wiolonczela). Program koncertu wypełniony został przez trzy utwory austriackiego kompozytora: Sonatę Arpeggione, Trio B-dur, Notturno 897. Koncert poprowadził prof. Tomasz Tomaszewski. Współorganizatorem koncertu było Muzeum Regionalne w Głogówku, natomiast miejsca dla muzyków i publiczności użyczył Hotel Salve ***.

Fot. Maciek Pagacz

9053_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9069_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9085_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9092_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9095_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9096_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9106_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9118_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9123_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9145_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9150_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9161_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium) 9171_franz_schubert_heuriger_hotel_salve_muzeum_w_glogowku (Medium)