W ramach obchodów 120.urodzin i Roku Jana Cybisa w województwie opolskim, zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Głogówku na wystawę:

W poszukiwaniu Jana Cybisa

Rysunki, akwarele i pamiątki ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Rysunki i akwarele to mniej znana część spuścizny artystycznej malarza, pozwalająca podejrzeć kulisy jego pracy. Nie tak pracochłonne jak obrazy olejne, prace na papierze są jak gdyby bardziej „prywatne”, ukazują proces notowania dość ulotnych momentów. Z kolei pamiątki po Janie Cybisie bardzo wiele mówią o artyście, ale też o człowieku. Pozwalają zobaczyć tę postać w całości, rozpoznać pewne przedmioty w kontekście zapisków malarza i jego biografii. Czasem poznać ich historie. A także żałować, że nie wszystkie się zachowały – jak podpisana nazwiskiem szkolna linijka z pierwszej klasy, na której – jak po latach wspominał Cybis – „dodałem do nazwiska «malarz» i przeżyłem wielkie zawstydzenie, gdy nauczyciel pożyczył linijkę i zobaczył to”.

Dotychczas, w Głogówku nigdy nie prezentowano tej części twórczości Jana Cybisa. Okrągła rocznica urodzin to idealna okazja, aby zobaczyć prace ukazujące mało znane oblicze Cybisa – autora wnikliwych, realistycznych, psychologicznie pogłębionych studiów portretowych. Często właśnie te rysunki stają się ostatecznym argumentem w dyskusji o tym jakoby „Cybis nie potrafił malować”.*

 

Wernisaż  odbędzie się 21.04.2017 r. w Muzeum Regionalnym w Głogówku, ul. Słowackiego 1, o godz. 18.00.

Kuratorem wystawy jest dr Joanna Filipczyk

 

*Treść pochodzi z katalogu wystawy, autor tekstu: dr Joanna Filipczyk