Zapraszamy na wystawę etnograficzną, która prezentować będzie temat dźwięków w kontekście antymuzyki i nie-instrumentów. Sposób, w jaki definiowano pojęcie muzyki zmieniał się na przestrzeni wieków. Samo słowo "muzyka" pochodzi od greckiego mousike oznaczającego wszelką czynność, której patronują Muzy. W starożytnej Grecji nie odnosiło się ono zatem tylko do sztuki dźwięków, ale obejmowało też takie sztuki jak taniec, poezja czy architektura. Musikos natomiast to wcale nie muzyk w znaczeniu znanym nam dzisiaj, tylko każdy prawdziwie wykształcony człowiek. Wykształcony czyli posiadający umiejętności uprawiania różnych sztuk. Tak zwany pejzaż dźwiękowy tworzyły pierwotnie jedynie odgłosy natury oraz dźwięki „własne” człowieka czyli związane z fizjologią, a także stanami emocjonalnymi (odgłosy oddechu, bicia serca, poruszania się), dźwięki wykonywanych czynności (każda czynność łączyła się z inny rytmem pracy, a tym samym generowała inne dźwięki), rozmowy, nawoływania, wreszcie dźwięki muzyczne (śpiewania, nucenia, gwizdania).
Mamy nadzieję przybliżyć państwu rolę instrumentów w tradycyjnej kulturze ludowej oraz samych dźwięków i muzyków.
Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie”, które udostępniło nam aplikację z projektu „Muzeum Dźwięku” możecie Państwo usłyszeć dźwięk i zagrać na wirtualnej klawiaturze na 20 dawnych ludowych instrumentach, pochodzących zarówno z Polski, jak i tych z odległych krajów.

Zabytki pochodzą ze zbiorów działów Archeologicznego i Etnograficznego Muzeum Śląska Opolskiego oraz osób prywatnych.

Kuratorka wystawy: Małgorzata Goc

Wernisaż wystawy: wtorek, 19.11.2019 r., godz. 18:00, Muzeum Regionalne w Głogówku

Wystawa oglądać można od 19.11.2019 r. do 10.01.2010 r.

Przy wystawie organizowane będę także lekcje muzealne. Zachęcamy do udziału i zapisu pod numerem 774373500. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Wyróżnione: 
nie