Nie twierdzimy, że świat stał się bardziej bezpieczny, ale za to nadal pełen jest nowych miejsc do odkrycia. Przy odrobinie zdrowego rozsądku i podstaw bezpieczeństwa znów możemy się spotkać.

Bardzo się z tego faktu cieszymy i zapraszamy do zwiedzania Głogówka już od 1 czerwca!

Od czego zacząć?

Najlepiej od wizyty lub kontaktu z Muzeum Regionalnym w Głogówku. Można u nas dowiedzieć się wszystkiego o mieście, zarezerwować przewodnika, zwiedzić wystawę czasową i wspiąć się na średniowieczną basztę, aby zobaczyć panoramę miasta. Poza ty, w naszej ofercie są także lekcje muzealne.

Jeśli planujemy zwiedzanie miasta na własną rękę, to najlepiej zaparkować samochód przy ulicy Pasternik naprzeciwko parku. To idealne miejsce do dalszej pieszej wycieczki. Zabytki miasta znajdują się w ścisłym centrum i położone są niemal w linii prostej.

Patrząc w lewą stronę, zobaczymy ceglaną wieżę. To dawna baszta strażniczo – więzienna, która wchodzi w skład budynku Muzeum Regionalnego w Głogówku. Niemal bezpośrednio do tego miejsca przylega Brama Zamkowa (w pastelowym kolorze), o której pierwsze wzmianki przypadają na rok 1511.

Głogówek swoją niepowtarzalną historię zawdzięcza mieszkającej tutaj od XVI wieku arystokratycznej rodzinie Oppersdorffów. To właśnie na tutejszym zamku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu Franciszkowi von Oppersdorff, dedykował IV Symfonię B-dur Op. 60. Miasto jest przykładem wpływu międzynarodowej kultury i polityki, które stanowią świadectwo bogatej historii tego miejsca. Najlepiej świadczą o tym zabytki, które można po drodze zobaczyć    :

Zamek Oppersdorffow

  • Zamek Oppersdorffów – obecnie znajduje się w remoncie i wejście do jego wnętrza jest niemożliwe. Oferta odwiedzenia dziedzińca zamkowego realizowana jest tylko podczas oprowadzania grupowego wraz z przewodnikiem miejskim. Jeśli zwiedzanie odbywa się bez udziału przewodnika, istnieje możliwość zobaczenia zamku tylko z zewnątrz – od strony ulicy Zamkowej i parku, do czego równie mocno zachęcamy.

Zamek stanowi bardzo ważną część historii miasta i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych oraz kulturalnych. W 1561 roku gród został wydzierżawiony Oppersdorffom. To na zamku w Głogówku, w czasie najazdu Szwedów na Polskę, przebywał ówczesny król Jan Kazimierz wraz z małżonką Marią Ludwiką. W tym czasie zamek gościł też inne ważne osobistości: hetmana Stefana Czarneckiego wraz z małżonką, słynnego poetę barokowego Jana Andrzeja Morsztyna, a także Jakuba Sobieskiego, ojca przyszłego króla. Przyjaźń Oppersdorffów z parą monarszą utrzymywała się jeszcze przez długie lata. Dowodem tego jest ponowna wizyta Jana Kazimierza w lipcu 1669r., kiedy to już jako abdykant podążał do księstwa Nevers we Francji. Drugim istotnym wydarzeniem jest pobyt wybitnego niemieckiego kompozytora Ludwika van Beethovena. Kompozytor pracował tu nad ukończeniem IV-symfonii B-dur op 60, którą potem zadedykował hrabiemu Franciszkowi Joachimowi Oppersdorff. Rodzina Oppersdorffów przechowywała skrzętnie korespondencję z artystą, a także klawesyn, na którym koncertował. Instrument obecnie znajduje się w Muzeum Wnętrz w Pszczynie. Pobyt kompozytora dokumentuje kamień pamiątkowy.Ratusz Głogówek

  • Kościół oo. Franciszkanów wraz z Domkiem Loretańskim– XVII/XVIII wiek, wejście bezpłatne
  • Ratusz z 1608 roku – siedziba władz gminnych,
  • Kolegiatę św. Bartłomieja – pierwsze źródła z XIV wieku, zaś obecny kształt zyskała w latach 1776 – 1781, kiedy modernizacji gotyckiego wnętrza w duchu panującego baroku dokonali dwaj artyści z Moraw: Franciszek Antoni Sebastini (malarstwo) i Jan Józef Schubert (rzeźba). To jeden z najpiękniejszych kościołów na Śląsku, wstęp bezpłatny, istnieje możliwość poproszenia o puszczenia nagrania na temat historii kościoła.
  • Wieżę wodną z 1597 roku – jeden z najstarszych pomników techniki na Górnym Śląsku, wieża widoczna jest spod muru przy kościele św. Bartłomieja,
  • Kościół św. Krzyża, kościół zbudowany został w 1705 r. z fundacji głogóweckiej mieszczki - wdowy Anny Pietruszki z Oraczy. Wzniesiono go jako budowlę z muru pruskiego, który na początku XVIII wieku- zapewne na wzór ewangelickich Kościołów Pokoju i Łask- był często stosowany w powstających na ternie Śląska i Łużyc. Lecz na Górnym Śląsku ten styl głogóweckiego kościoła cmentarnego należy do rzadkości. Drewniane belki muru pruskiego tworzą przestrzenie, które pierwotnie zapewne wypełniano gliną, obecnie w większości otynkowaną cegłą. Sylwetce zewnętrznej wiele uroku dodaje zadaszenie, które w połowie wysokości ścian obiega korpus. Dach pokryty jest gontem. Na kalenicy znajduje się wieżyczka z ośmioboczną latarnią i baniastym hełmem. Na wieży wisi odlany w marcu 1951 r. dzwon Św. Franciszek, który żegna mieszkańców miasta.Wewnątrz kościoła można zobaczyć namalowane cztery obrazy ścienne farbami kazeinowymi przez Hansa Breinlingera w 1934r. Przedstawiają one Wniebowstąpienie, Sąd Ostateczny, św. Jerzego i św. Sebastiana. Kosztowały on tutejszy mieszkańców 3000 marek w gotówce, darmowy pokój i utrzymanie. Artysta pracował nad obrazami 30 dni. Spośród zabytków ruchomych na uwagę zasługują w kościele rzeźby pochodzące z połowy XVII w. usytuowane w ołtarzu głównym. Jest to zespół rzeźb z grupy Ukrzyżowanie, Matka Boża Bolesna i św. Jan. Krucyfiks w ołtarzu głównym jest z lat 20 minionego stulecia, dalej dwa anioły naturalnych rozmiarów trzymające niweczniki, umieszczone jakby na straży prezbiterium. Uwagę przykuwa również prawdopodobnie XVII w. Pieta niewiadomego pochodzenia odnaleziona na strychu kościoła i odrestaurowana w latach 70. Po przeciwnej stronie zawieszono pozostałości po uszkodzonej w 1999 r. figurze Chrystusa z piaskowca na Glinianej Górce. Pod okapem dachu na zewnątrz można podziwiać obrazy przedstawiające drogę krzyżowa wykonane przez Heinza Schiestl.

 

Muzeum Regionalne w Głogówku czynne jest od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 16:00. Rezerwacja przewodnika miejskiego (usługę tę świadczą pracownicy muzeum) odbywa się pod numerem 77 4373500. Koszt oprowadzania wynosi 150 zł od grupy. Czas zwiedzania to około 2-2,5 godziny.

Pragniemy także zaznaczyć, że staramy się jak najlepiej pomagać turystom w poznaniu miasta, dlatego – zawsze po wcześniejszym umówieniu – świadczymy usługi przewodnickie także w weekendy oraz poza stałymi godzinami otwarcia muzeum. Osoby, którym bardzo zależy na weekendowej wizycie w muzeum, również mogą wcześniej umówić się na odwiedzenie naszej instytucji.

Informujemy także, że lekcje muzealne, zwiedzanie wystawy czasowej w muzeum oraz wejście na basztę jest bezpłatne.

Zapraszamy serdecznie do Głogówka!

Zdjęcia: Bartek Tokarczyk