ZADOMOWIENI / Anna Niwa / [10.05. – 10.06.2016]

Od wczoraj wystawa ZADOMOWIENI, Anna Niwa, malarstwo/grafika wypełnia muzealną przestrzeń.

Podczas przygotowań do wystawy zastanawialiśmy się, w którym miejscu chcemy ustawić punkt ciężkości i w jakim temacie będziemy się poruszać. Zależy nam na tym, aby muzeum było miejscem, w którym jest możliwa rozmowa na temat otaczającej nas rzeczywistości. Rzeczywistości, w której najważniejszy jest człowiek – razem ze swoimi emocjami: strachu, radości, smutku i ekstazy.

W dniu wernisażu postanowiliśmy oddać głos nam wszystkim – „zadomowionym”, którzy boją się „Innego”, „Obcego” i „Outsidera”. „Zadomowionym”, którzy w momencie spotkania z czymś, czego nie rozumieją czują poniżenie i bezradność. Próbowaliśmy zastanowić się nad tym, czy to rzeczywiście ktoś lub coś wywołuje w nas nerwowość, czy to może w nas samych najwięcej jest tego, co niejasne i nieokreślone.
Droga Anny Niwy przez własną emocjonalność stała się dla nas punktem wyjścia w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „kim jest Obcy?” i czy przypadkiem nie jest tak, że jesteśmy zbyt mocno skupieni na tym, aby szukać Go na zewnątrz?
Wystawę można oglądać do 10. maja.

Zapraszamy serdecznie!

Zdjęcia: Grzegorz Kubiak