Koncert laureatów XI Międzynarodowego Festiwalu Młodych Pianistów

W tym roku, w Głogówku po raz szósty zagrali laureaci XI Międzynarodowego Festiwalu Młodych Pianistów. Inicjatorem i organizatorem festiwalu jest Państwowa Szkoła Muzyczna im. J. Paderewskiego w Głubczycach. Od 2007 roku w ramach festiwalu przyznawana jest także nagroda za najlepsze wykonanie sonaty fortepianowej napisanej przez Ludwiga van Beethovena. Jest to stała część głubczyckiego festiwalu odbywająca się w Głogówku – oczywiście ze względu na fakt, że naszą miejscowość Beethoven odwiedził jesienią w 1806 roku. Sponsorem nagrody jest Muzeum Regionalne w Głogówku, a jej laureat wybierany jest przez międzynarodowe jury. W tym roku w jury zasiadali:

Waldemar Wojtal – przewodniczący (Polska)

Dragomir Bratić (Serbia)

Hana Vlasakova (Czechy)

Marian Sobula (Polska)

Pavel Dombrovsky (Rosja)

Agnieszka Hautz – sekretarz

W tym roku głogóweckie laury przyznane zostały Pawłowi Wojciechowskiemu za wykonanie beethovenowskiej Sonaty G-dur op. 31 nr 1. Nagrodzony jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

Warto pamiętać, że muzyczne tradycje Głogówka sięgają jednak dużo dalej niż wiek XIX i dlatego pozostają tak mocno wpisane w kulturę tego miasteczka. Można zatem powiedzieć, że goszczenie młodych talentów jest znaczące dla pielęgnowania tej tradycji, ponieważ wśród osób, które w ostatnim czasie występowały w Głogówku i otrzymały nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena, był Piotr Pawlak. O tym młodym pianiście z pewnością usłyszymy jeszcze nie raz, między innymi dlatego, że cztery lata po otrzymaniu nagrody w Głogówku, Piotra Pawlak – jako najmłodszy Polak – zakwalifikował się do XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

W tym roku Koncert Laureatów XI Międzynarodowego Festiwalu Młodych Pianistów odbył się

25. kwietnia 2017 roku o godzinie 18.30 w sali ratusza w Głogówku.

Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji z tego wydarzenia, fot. Maciek Pagacz