Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM▪SOBOTA▪2.09.2017▪godz.18:00

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy A-dur KV 488

Antoni Dvořak – Serenada na smyczki

NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna

Orkiestra powstała w 1978 roku, nawiązując nazwą do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znakomitej akustyki – Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tożsamość artystyczna Leopoldinum została ukształtowana przez szereg osobowości, z których największy wpływ na zespół wywarł Karol Teutsch. Artysta potrafił połączyć najlepsze umiejętności indywidualnych muzyków orkiestry kameralnej, stworzył też model szefa będącego jednocześnie wykonawcą-wirtuozem oraz dyrygentem. Obecnie dyrektorem artystycznym jest altowiolista Hartmut Rohde, który przejął orkiestrę po siedmiu niezwykle bogatych latach pod kierunkiem skrzypka Ernsta Kovacica. Rohde jest profesorem w Universität der Künste w Berlinie oraz w Royal Academy of Music w Londynie, założycielem Mozart Piano Quartet. Kameraliści Leopoldinum nagrali kilkanaście płyt, z których Rossini Gala z Ewą Podleś (kontralt) otrzymała nagrodę Fryderyk 1999. Album Ernst Krenek – Symphonic Elegy został wysoko oceniony w tak prestiżowych czasopismach, jak „Diapason”, „Fanfare” i „The Strad”. Orkiestra znana jest z licznych prawykonań, w tym kompozycji napisanych specjalnie dla zespołu, m.in. Heitora Parry’ego czy Roxanny Panufnik. Orkiestra zdobyła szerokie uznanie słuchaczy i krytyki, występując w takich salach koncertowych, jak m.in. Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie oraz na festiwalach: Flanders Festival i Europalia w Belgii, Echternach w Luxemburgu, du Perigord Noir we Francji, Estoril Festival w Portugalii oraz Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena czy Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova w Polsce.

Tomasz Tomaszewski

Tomaszewski urodził się w Czechowicach w Polsce i studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u prof. Wrońskiego. Po egzaminach, które zdał z wyróżnieniem, kontynuował studia w Konserwatorium Leningradzkim u prof. Gutnikowa oraz we Freiburgu u prof. Marschnera i uczęszczał na kursy mistrzowskie u Drużynina, Krysa, Fourniera, Liebermanna, Hillera i Szerny’ego. Pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin. Jako członek Kwartetu Polskiego był laureatem konkursów w Belgradzie i Monachium. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną jako solista, kameralista i dyrygent, występując z koncertami na całym świecie. Ma na swym koncie wiele nagrań dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Niemczech i Japonii. Jako ceniony pedagog jest zapraszany do jury konkursów muzycznych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Japonii i Korei. Jest laureatem nagrody fonograficznej Fryderyk.

Adam Tomaszewski

Urodził się 25.05.1991 w Berlinie. Naukę fortepianu rozpoczął w wieku lat sześciu w klasie Corinny Simon a póżniej w klasie Roberta Schrodta. Od roku 2007 kontynuował naukę pod kierunkiem Prof.Fabio Bidiniego najpierw jako Jungstudent Instytutu Juliusa Sterna przy Universität der Künste Berlin a potem w Hochule für Musik Hans Eisler również w Berlinie. Adam Tomaszewski jest obecnie studentem V roku na ” Uniwersytecie Fryderyka Chopina ” w Warszawie w klasie Prof. Janusza Olejniczaka. Adam Tomaszewski jest laureatem szeregu konkursów pianistycznych. W 2003 był finalistą II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów w Głubczycach. Od roku 2002 był wielokrotnie nagradzany zarówno jako solista jak i kameralista na Ogólnoniemieckim Konkursie Jugend Musiziert. W 2005 roku zdobył pierwszą nagrodę na konkursie pianistycznym w Berlinie i drugą nagrodę na ogólnoniemieckim konkursie w Erlangen. W 2007 otrzymał na tym Konkursie także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W roku 2009 razem ze swoim partnerem w duecie – skrzypkiem Phollippem Wollheimem otrzymał na Bundeswettbewerb Jugend Musiziert pierwszą nagrodę z najwyższą punktacją oraz Eduard – Soring- Preis Fundacji Deutsches Musikleben, a także Nagrodę Specjalną Miasta Erlangen. Umożliwiło mu to spektakularny debiut w ramach Festiwalu Young Euro Classic w Berlińskim Konzerthaus. W 2009 występował także na bardzo znanym Festiwalu Kissinger Sommer oraz na Tag Der Talente w Berlinie. W 2010 roku Adam Tomaszewski debiutował jako solista w koncercie fortepianowym Edwarda Griega w Berlińskiej Filharmonii w ramach Koncertów Popularnych Orkiestry Symfonicznej Hohenfelsa. Znakomite przyjęcie zaowocowało wykonaniem z tą samą orkiestrą w roku następnym II Koncertu Fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa. Od tego czasu Adam Tomaszewski prowadzi ożywioną działalność jako solista i kameralista występując w Niemczech w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii i w Belgii. W 2012 razem ze altowiolistą Przemysławem Pujankiem za wykonanie Marchenbilder Roberta Schumanna otrzymał Nagrodę Publiczności Akademie Burg Knipphausen. W zeszłym roku, był uczestnikiem prestiżowego konkursu im. Paderewskiego w Bydgoszczy. Adam Tomaszewski jest stypendystą Europejskiego Forum Muzyki Polskiej w Berlinie.