I Festiwal Słowa im. Rafała Urbana 2023

Niedziela, 23.07.2023 r., godz. 17:00, Obserwatorium przy klasztorze oo. franciszkanów w Głogówku

Rafał Urban przyszedł na świat siedem lat przed nastaniem XX wieku i w tym roku obchodziłby swoje sto trzydzieste urodziny. Jako jedyny człowiek na świecie pracował nad ułaskawieniem „babskiej miłości” (czyli zwykłej pokrzywy) i zastanawiał się przy tym, czy słusznie wytypowano takiego nietypowego Ślązaka na pierwszego prezesa oddziału Związku Literatów Polskich. Taki konglomerat zajęć może cechować tylko głębokiego humanistę. A takim z pewnością był Dziad Niewiad, śląski miczurynek, człowiek zabytkowy i produkt epoki romantyczno-kapitalistycznej – jak zwykł o sobie mówić Urban.

Chociaż porównywał swój los do murów rozpadającego się zamku i co rusz pytał retorycznie, czy to chłopskie bazgrajstwo ktoś kiedyś wydrukuje, to teksty jego – pisane po nocach ­– są gwarancją obcowania z niewzruszonym spokojem i obrazem szczęśliwego życia. Uściślijmy, że nie zawsze kolorowego, bo Urban oddaje głos pendrakom, pijakom i borokom. Umęczonym i chorym na różne manie, w tym manię wielkości.  Urban jednak zawsze pisze bez złości i z niewymuszonym zachwytem nad zwykłym, brzydkim światem, momentami pełen obaw o sztuczność. Sztuczność nawozów, bekonu i relacji międzyludzkich. Człowiek stale zaprzątał mu myśli, bo Urban uwielbiał życiorysy młodego pokolenia, wyrosłego na rumowiskach dziejowego kataklizmu, na zgliszczach europejskiej kultury. Mawiał, że strasznie dużo w nich romantyzmu – ale nie w tych młodych ludziach, lecz w kolejach życiowych, perypetiach i peregrynacjach.

Dziś, gdy wszyscy martwimy się o świat wokół nas, warto przyjąć zaproszenie Urbana do rozmowy i wspólnego celebrowania życia, gdzie z ludźmi trzeba po ludzku, bo nerwów żaden lekarz żodno ubezpieczalnia nie remontują.

NIEWIADY, czyli I Festiwal Słowa im. Rafała Urbana powstał na fundamencie wartości, które odnaleźć możemy w tekstach głogóweckiego pisarza. Poprzez połączenie kilku gatunków wypowiedzi: wykładu, rozmowy, dramatu i poezji śpiewanej, spróbujemy uchwycić to, co w Urbanie najważniejsze – czułe spojrzenie na krajobraz, duszę, a także wszystko, co nowe i nieznane. Twórczość Dziada Niewiada jest licznikiem ogromu czasu poświęconego obserwacji,  oraz próbą oderwania się od schematycznych rozwiązań. Dla Urbana świat to światło, a ze światła rodzą się wszystkie kolory świata. Dokładnie na takie widowisko Państwa zapraszamy!

Wstęp wolny!

Wyróżnione: 
nie