Tradycja bezpłatnych wejść do muzeów, instytucji kultury i galerii  narodziła się kilkanaście lat temu w Niemczech pod nazwą Lange Nacht der Museen. W momencie, gdy okazało się, że niemiecki pomysł był niezwykle trafiony, wiele miast europejskich,  Noc Muzeów wprowadziło na stałe do rocznego kalendarza wydarzeń.

Warto także zaznaczyć, że daty nocy muzealnych – w zależności od miejscowości – są bardzo umowne i przypadają przeważnie na drugą połowę maja, natomiast wydarzenia kulturalne i społeczne trwają w największych miastach nawet do trzech dni. Jedną z najdłuższych tradycji spędzania nocy w muzeum może pochwalić się między innymi Amsterdam, gdzie co roku pod koniec maja drzwi muzeów i galerii otwierane  są dla wszystkich, którzy chcieliby posłuchać i zobaczyć coś więcej, niż tylko tradycyjną ścieżkę zwiedzania.

Forma, w jakiej muzea otwierają się dla grona odwiedzających może być przeróżna: począwszy od wspomnianych już koncertów aż po praktykę tak zwanej „burzy mózgów” przedstawicieli młodego pokolenia, którzy właśnie  podczas Nocy Muzeów mogą wypowiedzieć się na temat zmian i kierunków rozwoju współczesnego muzealnictwa, a także zaproponować artystę, którego chętnie zobaczyliby na sali muzealnej.

Głogówecka Noc w Muzeum, będzie miała w tym roku charakter wykładowy, ponieważ na te formę pracy często brakuje czasu, a jest ona tak samo twórcza jak i poznawcza.

Muzeum Regionalne w Głogówku w ramach Nocy w Muzeum zaplanowało na niedzielę 14 maja 2023 kilka inicjatyw z tej okazji:

18:00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie grafik i matryc Zygmunta Moryty,

19:00 – wykład pt. „Sery, które kupujemy na śniadanie. Jan Cybis i polska kolonia artystyczna we Francji”, prowadzenie: Kinga Markowska,

20:00 – wykład pt. „Oppersdorffowie z Głogówka a królowie Rzeczypospolitej w XVII wieku. Próba spojrzenia na wzajemne relacje”, prowadzenie: Aleksander Devosges – Cuber.