Wysłane przez muzeum w śr., 09/07/2022 - 12:29

• 19.09.2022, godz. 19:00

Sala widowiskowa Centrum Kultury w Głogówku

 

TOMASZ TOMASZEWSKI - skrzypce

ADAM TOMASZEWSKI - fortepian

W programie:

Franz Schubert           

- Sonatina D-dur op. 137 No 1 (D-384)

- Allegro molto Andante

- Allegro vivace

- Sonatina a-moll op. 137 No 2 (D-385)

- Allegro moderacja 

- Andante 

- Menuetto: Allegro 

- Allegro

- Sonatina g-moll op. 137 No 3 (D-408)

- Allegro giusto

- Andante

- Menuetto

- Allegro moderacja


Tomasz Tomaszewski skrzypce

Absolwent PSM w Opolu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1969 w klasie Danuty Sujaty. Studiował w klasie prof. Tadeusza Wrońskiego i doc. Stanisława Kawalli w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie obronił dyplom w 1976 roku. W latach 1974-1979 uczestniczył w kursach muzycznych pracując z O. Krysą, B. Drużyninem, W. Marschnerem, J. Fournierem, H. Szeryngiem. W 1979 roku dzięki stypendium Ministerstwa Kultury wyjechał na roczne studia podyplomowe do Leningradu gdzie studiował w klasie skrzypiec prof. Borysa Gutnikowa oraz w klasie kameralnej prof. Tamary Fidler. W latach 1980 -1982 pracował pod kierunkiem prof. Wolfganga Marschnera we Freiburgu.

W 1970 roku, jeszcze w czasie studiów w Warszawie został członkiem Orkiestry Kameralnej "Con moto ma cantabile", a w latach 1971-1976 Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Karola Teutscha, z którą występował również w roli solisty w wielu krajach Europy, w USA i w Japonii. Od 1975 r do 1979 r. był członkiem a potem koncertmistrzem i solistą Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Od 1974 do 1979 r. był drugim skrzypkiem Kwartetu Polskiego, który w 1975 zdobył I nagrodę na Konkursie w Belgradzie oraz III nagrodę na konkursie ARD w Monachium w 1976 r.  Od 1980 roku mieszka w Niemczech, gdzie najpierw do czerwca 1981 był koncertmistrzem Orkiestry w Baden-Baden, a następnie członkiem Orkiestry National Theater w Mannheim. Od sierpnia 1982 do 2018 zajmował stanowisko 1. koncertmistrza Orkiestry Deutsche Oper Berlin, a od października 1983 prowadzi klasę skrzypiec w Hochschule der Künste Berlin (dzisiaj Universität der Künste Berlin). W 2002 roku otrzymał tytuł profesora tejże uczelni.

Jako koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, a także gościnnie występując z innymi orkiestrami, grał pod dyrekcją wielu sławnych dyrygentów takich, jak: Barenboim, Sinopoli, Stein, Rattle, Tielemann, Viotti, Frübeck de Burgos, Bertini, Barszaj, Mariner, Hoogwod, Abbado, Gergiev i inni.

Tomasz Tomaszewski prowadzi ożywiona działalność jako solista i kameralista. W ciągu ostatnich 35 lat swojej muzycznej kariery działał w rozmaitych formacjach:

- jako wieloletni członek a także jako solista orkiestry kameralnej „PHILHARMONISCHE STREICHER SOLISTEN"

- "ARTE QUARTETT BERLIN"
- zespołu "D'AL SOLO AL TUTTI"
- "DEBUSSY ENSEMBLE BERLIN"
- "STRADIVARI SEXTETT HABISREUTINGER"
- "EUROPEAN FINE ARTS TRIO"
- jako założyciel i prymariusz POLISH STRING QUARTET BERLIN
- jako założyciel i kierownik artystyczny orkiestry kameralnej "KAMMERSOLISTEN DER DEUTSCHEN OPER BERLIN"
- jako założyciel i Stehgeiger "SALON ORCHESTER DER DEUTSCHEN OPER BERLIN"
- jako koncertmistrz i doradca artystyczny orkiestry "BALTIC NEOPOLIS".

Jako kameralista współpracował z pianistami: Bruno Canino, Fabio Bidinim, François Kilianem, Jerzym Tosikiem-Warszawiakiem, Alicją Paletą-Bugaj, Eleną Nogaevą, Alexandrem Malterem, Ewą Tomaszewską, Mają Nosowską, Elżbietą Neumann.

Tomasz Tomaszewski jest Inicjatorem i Dyrektorem Artystycznym działającego od 2002 roku Festiwalu "ŚLĄSKIE LATO MUZYCZNE". Jest też prezydentem założonego w 2000 roku w Berlinie INTERNATIONALE BEETHOVEN GESELLSCHAFT oraz założycielem i prezesem zarządu EUROPEJSKIEGO FORUM MUZYKI POLSKIEJ w Berlinie. Tomasz Tomaszewski jest też Dyrektorem i przewodniczącym Jury MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYKI KAMERALNEJ IM. LUDWIGA VAN BEETHOVENA, który od 2015 odbywa się co dwa lata w EUROPEJSKIM CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO W LUSŁAWICACH. Jest inicjatorem i Dyrektorem Artystycznym a także przewodniczącym Jury MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU YOUNG LUDWIG w Berlinie.

Tomasz Tomaszewski jest dwukrotnym zdobywca nagrody fonograficznej "FRYDERYK":

- w 2001 roku za nagrania triów fortepianowych Chopina i Debussego z EUROPEAN FINE ARTS TRIO",
- jako dyrygent i solista za nagrania muzyki Pawła Łukaszewskiego i Mikołaja Góreckiego z BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA.

Ostatnie CD kierowanego przez Tomaszewskiego POLISH STRING QUARTET Berlin otrzymała Nagrodę Krytyki Niemieckiej za najlepszą produkcję Muzyki Kameralnej w 2019 roku. To prestiżowe wyróżnienie jest najpoważniejszą nagrodą fonograficzną w niemieckim obszarze językowym. CD wyprodukowana dla wytwórni EDO zawiera kompozycje polskich kompozytorów działających na obczyźnie.

W 1998 roku Tomasz Tomaszewski - za wybitne osiągnięcia artystyczne i rozpowszechnianie kultury polskiej za granicą - otrzymał z rąk prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi. W tym samym roku otrzymał też od berlińskiego Kultur Senatora tytuł „Kammervirtuose”. Tomasz Tomaszewski jest Honorowym Obywatelem miasta Opola i miasta Tortorici na Sycylii. W 2020 roku na podstawie pracy pod tytułem „Wirtuozeria a przemiany języka muzycznego w literaturze skrzypcowej Krzysztofa Pendereckiego z perspektywy wykonawcy” otrzymał stopień doktora w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2022 roku Tomasz Tomaszewski został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Adam Tomaszewski fortepian

Adam Tomaszewski rozpoczął naukę gry na fortepianie w bardzo młodym wieku. Studiował w klasie Prof. Fabio Bidiniego, najpierw w Instytucie Juliusa Sterna na Universität der Künste Berlin, potem w Musikhochschule Hanns Eisler. Studiował także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w klasie Janusza Olejniczaka. Adam Tomaszewski uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, ucząc się pod kierunkiem Andrzeja Jasińskiego, Pavla Gavrilova, Aleksandera Maltera, Eugena Indica, Christiana Beldiego, Alicji Palety-Bugaj i Karla-Heinza Kämmerling. Adam jest laureatem wielu konkursów pianistycznych. W 2003 był finalistą II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów w Głubczycach. Od roku 2002 był wielokrotnie nagradzany zarówno jako solista jak i kameralista na Ogólnoniemieckim Konkursie Jugend Musiziert. W 2005 roku zdobył pierwszą nagrodę na konkursie pianistycznym w Berlinie i drugą nagrodę na ogólnoniemieckim konkursie w Erlangen. W 2007 otrzymał na tym Konkursie także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego - „Subita” Witolda Lutosławskiego. W roku 2009 otrzymał pierwszą nagrodę z najwyższą punktacją oraz nagrodę Eduard-Söring-Preis Fundacji Deutches Musikleben, a także nagrodę specjalną miasta Erlangen podczas konkursu Bundeswettbewerb Jugend Musiziert. Umożliwiło mu to spektakularny debiut w ramach Festiwalu Young Euro Classic w Berlińskim Konzerthausie. W 2009 występował także na prestiżowym Festiwalu Kissinger Sommer oraz na Tag Der Talente w Berlinie. W 2010 roku Adam Tomaszewski debiutował jako solista w Berlińskiej Filharmonii wraz z Orkiestrą Symfoniczną Hohenfelsa, wykonując Koncert fortepianowy a-moll Edwarda Griega. Znakomite przyjęcie zaowocowało wykonaniem z tą samą orkiestrą w roku następnym II Koncertu Fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa. W 2017 roku wystąpił razem z orkiestrą kameralną Leopoldinum na rozpoczęciu Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Adam Tomaszewski prowadzi ożywioną działalność jako solista i kameralista, występując w Niemczech, Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Belgii. Jest stypendystą Deutscher Musikrat, Europejskiego Forum Muzyki Polskiej, Międzynarodowego Towarzystwa Beethovenowskiego w Berlinie. Razem z Simonem Zhu zdobył Grand Prix na VI Turnieju Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy, otrzymując jednocześnie możliwość nagrania wspólnej płyty. Muzycy koncertowali również na Festiwalu Summer Classic w Kopenhadze. W 2021 roku Adam Tomaszewski, wraz z Krzysztofem Polonkiem, zainaugurował Śląski Festiwal Muzyczny w Opolu