Wydarzenia tych historycznych już czasów upamiętniane są poprzez coroczne organizowanie Śląskiego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszych imprez poświęconych pamięci kompozytora był znany muzykolog, Zbigniew Pawlicki oraz Towarzystwo Śpiewacze „Harfa" z Warszawy. Znaczący udział w kilkunastoletnich edycjach festiwalu mieli również wieloletni dyrektorzy głogóweckiego Muzeum, Albert Szyndzielorz i Barbara Grzegorczyk, których zaangażowanie w organizację tego wyjątkowego święta w kalendarzu kulturalnym regionu jest nie do przecenienia.

Warto również wspomnieć, że w roku 2006 Głogówek obchodził dwusetną rocznicę pobytu słynnego Wiedeńczyka na zamku Oppersdorffów. Z tej okazji 11 sierpnia wystąpiła w kościele św. Bartłomieja orkiestra Junges Klangforum Mitte Europa, z solistą Tomaszem Tomaszewskim, pod batutą Jana Krzysztofa Pendereckiego. W programie znalazła się IV Symfonia Beethovena, a także Koncert skrzypcowy Pendereckiego oraz Mała uwertura na orkiestrę Władysława Szpilmana.

Menu festiwalowe oferuje co roku muzykę różnorodną. W przeświadczeniu świadomie pełniąc rolę pedagogiczną, przez wszystkie lata wychował bowiem gremium stałych słuchaczy. Od sezonu w 2008 roku, dyrektorem festiwalu jest Jacek Woleński, znany konferansjer, dziennikarz muzyczny, organizator życia muzycznego, stały współpracownik Filharmonii Zabrzańskiej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i Radia Piekary. Na kolejnych zakładkach i podstronach udostępniamy wszystkie najważniejsze materiały dotyczące Śląskiego Festiwalu im. Ludviga van Beethovena; aktualne i archiwalne programy, galerie oraz najważniejsze aktualności dotyczące festiwalu.