Wysłane przez muzeum w wt., 09/15/2020 - 19:56

25.09.2020, piątek, godz. 19:00
Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Głogówku


ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII OPOLSKIEJ

pod dyrekcją PRZEMYSŁAWA NEUMANNA
ANDRZEJ KRAWIEC - skrzypce

 

W programie:

Ludwig van Beethoven
- Uwertura Die Weihe des Hauses op. 124
- Romans F-dur op. 50 na skrzypce z orkiestrą
- VII Symfonia A-dur op. 92

 

Przemysław Neumann

Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły

Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie śpiewu. W poznańskiej Akademii Muzycznej ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Macierzysta uczelnia stała się dla Przemysława Neumanna przestrzenią realizacji wielu projektów edukacyjno-artystycznych, spośród których należy wymienić koncerty z Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego), Orkiestrą Sinfonietta (której w latach 2009-13 był kierownikiem artystycznym), coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu czy też koncerty w ramach cyklu Kreaspiracje, podczas których w jednej orkiestrze symfonicznej wystąpili wspólnie studenci oraz pedagodzy. 1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

 

Andrzej Krawiec 

Skrzypek. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza. Współpracował z kilkoma orkiestrami w Europie, m.in. Orquesta Sinfonica Ciudad de Oviedo (Hiszpania), Orquesta Do Norte (Portugalia), Interworld Production Orchestra (Niemcy). Od 2004 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu. Prowadzi również ożywioną działalność koncertową jako solista. Występował w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Londynie. Jako muzyk-kameralista jest związany głównie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej, z którą koncertował w Europie i Ameryce Południowej oraz z Kwartetem Smyczkowym (Sao Paulo, Brazylia) i Kwintetem Fortepianowym (Niemcy, Austria, Rumunia, Chiny-"EXPO 2010-Szanghaj").

Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej pod batutą Bogusława Dawidowa nagrał płytę "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego.

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej założona została w 1952 roku jako Opolska Orkiestra Symfoniczna. Już po 5 latach działalności przemianowana została na Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Opolu, a w roku 1969 przyjęła imię Józefa Elsnera, kompozytora nierozerwalnie związanego z ziemią opolską. Swą obecną nazwę orkiestra przyjmuje w 1972 roku, kiedy to decyzją Ministra Kultury i Sztuki powołana została Państwowa Filharmonia im. Józefa Elsnera w Opolu. W ciągu wszystkich lat swojej działalności Orkiestra gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów, uczestniczyła w prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej gościła w najbardziej prestiżowych salach Europy, m.in.: Berlin Philharmonic Hall, Philips Saal w Rotterdamie, Teatro Municipale w Piacenzy, Verdi Hall w Mediolanie, historycznej Herkulessaal w Monachium oraz w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. Orkiestra wielokrotnie zapraszana była do uczestnictwa w ważnych wydarzeniach o randze międzynarodowej, takich jak specjalny koncert w Rzymie w 2000 roku, kiedy to Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej jako jedyny polski zespół uświetniła obchody 80-tych urodzin Papieża Jana Pawła II. W 2004 roku Filharmonicy Opolscy reprezentowali Polskę w Brukseli podczas uroczystości z okazji poszerzenia Unii Europejskiej oraz w Salzburgu, upamiętniając 3. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Centre. Działalność koncertowo-artystyczna Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej obejmuje również tournée poza granicami Europy; zespół wystąpił m.in. w: Chinach, Argentynie, Brazylii czy USA. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. podczas Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska wiosna, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Warszawie czy International Music Festival Sion Valais w Szwajcarii. Obok działalności koncertowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej w swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płyt CD z repertuarem obejmującym m.in. twórczość Johannesa Brahmsa, Antonio Vivaldiego, Karola Szymanowskiego oraz patrona instytucji – Józefa Elsnera.