Szanowni Państwo,
Pamięć o pobycie Ludwiga van Beethovena w gościnie u Franza Wenzla von Oppersdorffa w 1806 roku to stały pretekst, aby skoncentrować się na muzycznym dziedzictwie naszego miasta. Jak co roku, pragnę zaprosić wszystkich entuzjastów kultury i sztuki do wspólnego przeżywania koncertowych emocji. Dedykowanie głogóweckiemu hrabiemu IV Symfonii B-dur Op.60 przez genialnego kompozytora, to dziś dla Głogówka inspiracja, aby poszukiwać i odkrywać nowe interpretacje brzmieniowe. Tegoroczny program Festiwalu jest zapowiedzią niezwykle urozmaiconej muzyki w wykonaniu niezwykłych artystów. Życzę Państwu wielu muzycznych wrażeń!

Andrzej Kałamarz
Burmistrz Głogówka

Muzyka Polska na stulecie odzyskania niepodległości” – taki był tytuł przewodni programacji 26. Festiwalu beethovenowskiego, w którym pragnęliśmy ukazać i uhonorować wielobarwność i bogactwo polskiej kultury muzycznej XIX i XX wieku. Głównym założeniem było, aby po raz pierwszy zabrzmiały te kompozycje polskich twórców, których publiczność w swojej dwudziestopięcioletniej historii festiwalu w Głogówku jeszcze usłyszeć nie mogła. Jednocześnie pragnęliśmy ukazać przykłady źródeł inspiracji kulturą polską, które odnajdujemy u takich kompozytorów, jak Schubert, Beethoven czy Poulenc. Tożsamość kultury polskiej, ta powstała podczas zaborów, w kraju i na emigracji, ale także współczesna, wolna i niepodległa, która krzyżuje się na drodze nowoczesności, nie byłaby możliwa, bez przenikania się z kulturą europejską. Muzyka bowiem nie ma granic.

Aleksander Devosges Cuber
Dyrektor Festiwalu

Tradycyjnie, wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, nie obowiązują również wejściówki ani rezerwacja miejsc. Wszystkich informacji na temat Festiwalu udziela biuro festiwalowe pod numer 77 4373500.